The Reason I Jump: The Inner Voice of a Thirteen-Year-Old Boy with Autism

The Reason I Jump
Bok av Naoki Higashida och Facilitator
4.2
4 röster
Denna bok är en självbiografi skriven av en 13-årig pojke från Japan om hur det är att leva med autism. Det sätt på vilket autistiska människor ser på världen är annorlunda än det vi uppfattar dem för att se världen. Denna koppling mellan hur vi ser och behandlar människor som är annorlunda får läsaren att tänka om.
9780812985153
Välj utgåva
Derfor hopper jegDanska - Inbunden
ISBN: 9788763833394
Miksi minä hypinFinska - Inbunden
ISBN: 9789524833158
Hvorfor hopper jegNorska - Inbunden
ISBN: 9788279006633
La Razon Por La Que SaltoSpanska - Pocket
ISBN: 9788416240159
The reason I jump - Naoki HigashidaEngelska - Okänt
ISBN: 9781444776751
Reason I Jump, TheEngelska - Okänt
ISBN: 9781501260384
Reason i jump
ISBN: 9780812994872
Hvorfor hopper jeg
ISBN: 9788279007142
Denna anmärkningsvärda bok är skriven av Naoki Higashida när han var ynka tretton år gammal. Boken ger en väldigt sällsynt inblick i autistiska barns ofta förbryllande beteende, Med hjälp av ett frågeformulär förklarar Naoki saker som varför han talar väldigt högt eller upprepar samma frågor, vad som får honom att få panikattacker och varför han gillar att hoppa så otroligt mycket. Han visar också hur han tänker och känner om sin omvärld, om andra människor, om naturen och dessutom om sig själv. Han bevisar överflödigt att människor med autism har fantasi, humor, empati och hur illa de också behöver andras medkänsla, tålamod och förståelse.

David Mitchell och hans fru har översatt Naokis bok så att den kan hjälpa andra att hantera autism och i allmänhet lysa upp ett väldigt illa förstått tillstånd. Denna bok ger oss en exceptionell chans att tränga in i en annan människas sinne och se världen ur ett annorlunda och mycket fascinerande perspektiv. Denna bok bevisar att autistiska människor har precis samma känslor och tankar som människor utan detta tillstånd.

Boken innehåller dessutom elva originalillustrationer som inspirerats av Naokis egna ord, målade av den konstnärliga duon Kai och Sunny.